Elöljáróban csak annyit: nem véletlen, hogy sok cég foglalkozik manapság a különböző platformok, alkalmazások, fejlesztések tesztelésével a biztonsági szempontok fókuszba állításával is. A biztonsági tesztelés egy folyamatosan változó és egyre komolyabb eszközöket felsorakoztató szakterület a tesztelésen belül. Az eligazodást segítve a következőkben sorra vesszük a kapcsolódó piaci szegmenseket, valamint rövid betekintést nyújtunk az iparági trendekbe.
Amikor a biztonsági tesztelésről van szó, alapvetően egy igen jól, logikus szempontok alapján lehatárolható piacról beszélünk. Ezt a speciális IT-iparágat a tesztelés típusa, a vizsgált rendszer telepítésének módja valamint a végfelhasználói terület alapján is szegmentálhatjuk. Íme, az egyes kategóriákba tartozó legfőbb szegmensek.
A biztonsági tesztelési piac értéke 2020-ban 5,36 milliárd amerikai dollár volt, 2026-ra pedig várhatóan már eléri a 22,9 milliárd dollárt. A 2021-26-os előrejelzési időszak 27,2 százalékos éves növekedést prognosztizálnak a területen.
Az elképesztő mértékű fejlődés hátterében egyrészt az IoT-eszközök, másrészt pedig a BYOD (Bring Your Own Device) folyamatos terjedése áll, ami egyértelműen serkenti a biztonsági tesztelés piacának növekedését. Mivel az IoT-hez csatlakoztatott eszközök mindennapi életünk szerves részévé válnak, kulcsfontosságú, hogy ezeket az eszközöket teszteljék, illetve azokkal kapcsolatban meghatározzák a biztonsági minimumot.
A mobileszközök és az IKT (ICT) térhódításával a különböző kormányzati és állami vállalatok az információs infrastruktúra-szolgáltatásoktól függenek. Ez a függőség azonban számos üzleti vállalkozás számára sebezhető tényezővé vált a növekvő kiberbiztonsági fenyegetések miatt. A vállalatok (és országok) többsége felismeri, hogy a kiberfenyegetés az egyik legkomolyabb gazdasági biztonsági kihívás, amellyel szembe kell nézniük.
Egyre nyilvánvalóbb, hogy a hagyományos módszerek – például a kártevőirtó szoftverek – már nem elegendőek az érzékeny információk biztonságban tartásához. A megoldás érdekében számos haladó vállalat saját kiberbiztonsági stratégiával erősíti meg érzékeny információinak védelmét, a stratégiában pedig kiemelt szerepet kapnak a biztonsági tesztelési (ST) eszközök. Ezeket a különböző rendszerek sérülékenységeinek azonosítására és a hibák kijavítására használják.
Ezen a ponton érdemes idézni Erik Rutkens kiberbiztonsági szakértőt, aki a szakterületen tapasztalható trendeket különböző szempontok szerint vizsgálta és ezek alapján tett kísérletet arra, hogy előre tekintsen a várható jövőbe. A Qbit Eurofins Cyber Security alapítója és CEO-ja így látja a következő éveket:
Erik Rutkens az előbbiek kapcsán egyszerűen úgy fogalmaz: a biztonság létszükséglet. A jó kiberbiztonsági megoldások megvédik az ügyfeleket az adatlopástól, megvédik a hardvert és a szoftvert a kritikus sérülékenységektől; és megóvják a szervezeteket attól, hogy az egyre szigorúbb szabályozások gátat szabjanak a fejlődésüknek. A kiberbiztonság megteremtésének első és legfontosabb lépése a megfelelő biztonsági tesztelés, és ahogy a biztonság iránti igény folyamatosan növekszik, a legjobb tesztelési megoldások iránti igény is növekedni fog.
Szerző:
Szenfner János